Wizja idealnego społeczeństwa w renesansowych utopiach / Jakub Frankiewicz

utopiaPiękne to marzenie o skonstruowaniu i urzeczywistnieniu idealnego społeczeństwa. Społeczeństwa ludzi wolnych, równych i przede wszystkim nad wyraz szczęśliwych. Życie tam toczyć ma się bez wewnętrznych konfliktów i zagrożeń, w dobrobycie i bez lęku o to, co przyniesie nam nowy dzień. Mrzonka czy niespełniona wizja świata?

"Wizja idealnego społeczeństwa w renesansowych utopiach"

Próba możliwie bezstronnego przedstawienia głównych założeń trzech utopii społecznych: Morus "Utopia", Campanella "Miasto Słońca", Bacon "Nowa Atlantyda".

Od autora:

Do tej pory dzieła o tej tematyce skupiały się jedynie na ogólnikowym przedstawieniu możliwie jak największej liczby utopii społecznych. Brakuje w nich dokładniejszej analizy problemu i dokonania spójnej syntezy. Ja skupiam się tylko na trzech dziełach i staram się je porównać pod względem pewnych istotnych cech i znaleźć w nich odpowiedzi na nurtujące każdego z nas pytanie: Co jeszcze musimy zrobić, aby każdy z nas był zadowolony z własnego społeczeństwa?

Wyjaśniam:

  • główne pojęcia związane z tematyką utopii,
  • dlaczego ludzie wciąż poszukają szczęścia i swoistego "ziemskiego raju" 
  • trzy utopijne stanowiska (Morus, Campanella, Bacon),
  • co z tych pomysłów nadaje się teraz lub w przyszłości do realizacji.
  • Autor: Jakub Frankiewicz
  • Wydawca: Escape Magazine
  • Rok wydania: 2008
  • ISBN: 978-83-60320-38-9
  • Ilość stron: 150
  • Format: PDF (ebook)

19,90 Kup produkt

 

Recenzja:

Fascynują Cię renesansowe wizje utopijnego miasta? Wciągają tematy związane ze społeczeństwem ? Zastanawia, dlaczego wszyscy  wciąż dążymy do raju, chociaż rzeczywistość zdaje się wyraźnie mówić, iż jest to niemożliwe –  Jakub Frankiewicz w "Wizjach  idealnego społeczeństwa w renesansowych utopiach" postanowił skupić się na tych trzech zagadnieniach na podstawie szczegółowej  analizy wybranych wizji utopii. Są to : 
1.Morus "Utopia" 
2.Campanella "Miasto Słońca" 
3.Bacon "Nowa Atlantyda" 

Jeżeli interesujesz się tą tematyką, to na pewno wiele razy stykałeś się z różnymi pracami dotyczącymi zagadnienia utopii. Autor tego poradnika także…miał ten problem. Dlaczego nazywam to problemem ? Dlatego iż wiele z nich byłobardzo ogólnikowych, wręcz  stwierdzających tylko iż coś takiego istniało, ale nie poruszających głębiej wszystkich możliwych tematów. Tym razem jednak  dostaniesz wszystko czego zapragniesz odnośnie tego tematu. Autor, sam będąc socjologiem i pasjonując się historią, czuł niedosyt informacji. Jak sam mówi : "Do tej pory dzieła o tej tematyce skupiały się jedynie na ogólnikowym przedstawieniu możliwie jak  największej liczby utopii społecznych. Brakuje w nich dokładniejszej analizy problemu i dokonania spójnej syntezy.  Ja skupiam się  tylko na trzech dziełach i staram się je porównać pod względem pewnych istotnych cech i znaleźć w nich odpowiedzi na nurtujące  każdego z nas pytanie: Co jeszcze musimy zrobić, aby każdy z nas był zadowolony z własnego społeczeństwa?".  Jak więc widzisz – nie musisz szukać dalej wśród wielu pojedynczych prac. Sięgnij po prostu po tę fantastyczną książkę, której forma  i zapis sprawią, iż będzie to miła lektura zarówno przed snem, jak i jako prezent dla każdego fascynata historii i socjologii. Może okazać się również niezastąpiona przy pisaniu prezentacji maturalnej, gdy w grę wchodzą tematy związane z zarządzaniem państwem, utopijnymi wizjami bądź też renesansowym myśleniem w ogóle. Przystępna cena, przytaczanie faktów i cytatów, duże poparcie naukowe oraz potężna wiedz autora to kolejne plusy. Nie znajdziesz drugiej takiej książki na rynku! Czy można chcieć więcej?

Źródło: http://www.ebookinfo.pl

Zobacz opinie czytelników: (escapemagazine.pl)

ona
Ciekawa i przydatna dla mnie pozycja
Marcin
"Wizja idealnego społeczeństwa…" Jakuba Frankiewicza to publikacja bardzo przydatna przy syntetycznym podejściu to tematu utopii. Świetna do prezentacji maturalnej. Jedną z niewielu wad jest natomiast skupienie się na niewielkiej jak na rozmiary pracy bibliografii i moim zdaniem, zbyt obszernym opieraniu się na pracy "Spotkania z Utopia" Szackiego.
Couldell
Obszerna i ciekawa publikacja z wąskiego i rzadko opisywanego tematu. Trochę za mało analizy francuskich utopistów. Publikacja ciekawa, choć do wydania mogłaby mieć zmienioną formę z czystej magisterki na rozprawę wolną od czysto "magisterskich" zabiegów. Publikacja na 5 z plusem!!! Zajmuję się właśnie tą tematyką…
Juliette
sprawnie i szybko otrymałam ebook'a. A książka bardzo przydatna w rozumnieniu wizji .. 🙂
Ewa
Bardzo przydatna podczas pisania referatu na temat utopii.
Urszula
Transakcja przebiegła prawidłowo w przeciągu godzimy ebook był na moim komputerze. Książka była bardzo przydatna Pozdrawiam
Adi
Gorąco polecam e-booki oferowane na tej stronie.
Adam
Ciekawa i dobrze napisana książka. Warto przeczytać

 

Dodaj komentarz