newsletter

Typologia uczestników kursów e-learningowych

Jeśli prowadzisz szkolenia stacjonarne, lub przynajmniej chociaż raz byłeś ich uczestnikiem, to z pewnością wiesz, że uczestników takich szkoleń można podzielić na pewne powtarzające się typy osobowości. Według mnie wśród uczestników szkoleń e-learningowych również pojawiają się powtarzalne i oryginalne typy osobowościowe, które warto bliżej poznać. Poniżej prezentuję moją propozycję typologii uczestników:

  1. DOCIEKLIWI – według mnie współpraca z takim osobami jest najprzyjemniejsza i daje trenerowi najwięcej satysfakcji zawodowej. Osoby reprezentujące ten typ, bardzo wnikliwie zapoznają się z materiałem, wyłapują niedociągnięcia oraz rozbieżności  i często lubią zadawać dodatkowe pytania odnośnie szkolenia i prezentowanych treści.
  2. KLIKACZE – z kolei osoby reprezentujące ten typ, nastawione są przede wszystkim na uzyskanie zaświadczenia lub certyfikatu o ukończeniu kursu przy jak najmniejszym wysiłku ze swojej strony, czego nie zamierzają nawet ukrywać. Prezentowane materiały nie mają dla nich większego znaczenia, bo liczy się tylko papier. Niekiedy potrafią nawet zadzwonić i powiedzieć wprost, że potrzebują zaświadczenie, a szkolenie odbędą kiedyś przy okazji jeśli starczy na to czasu i zapału.  Ich cechą szczególną bywa zostawianie wszystkiego na ostatnią chwilę, a w razie trudności stwierdzą rozbrajająco że nie wiedzieli że to trzeba inaczej.
  3. GADŻECIARZE – osobom takim największą frajdę sprawia testowanie nowych możliwości oferowanych przez platformy e-learningowe (np. m-learning) czy dane szkolenie. Dla takich osób szczególnie polecane są szkolenia e-learningowe rozbudowane o elementy grywalizacji.
  4. RABATOWCY – co tam program i materiały szkoleniowe, skoro najważniejsze w życiu jest uzyskanie jak największego rabatu od ceny szkolenia widocznej na stronie, no bo to cena wyjściowa prawda?
  5. NOCNE MARKI – uczestnicy szkoleń prowadzący niestandardowy tryb życia. Aktywują się zawsze późnym wieczorem, żeby przez kilka godzin nocnych zgłębiać tajniki wiedzy. Wraz z nastaniem świtu znikają we mgle i pojawiają się dopiero kolejnej nocy.
  6. WYSTRASZENI – typ zachowania charakterystyczny, dla osób które rozpoczynają przygodę z e-learningiem. Muszą wiedzieć co, gdzie i kiedy mają kliknąć lub zrobić. Przed zakupem często muszą się kilka razy upewnić, że to działa i dadzą sobie radę. Z czasem ewoluują w inne typu uczestników.
  7. (NIE)STANDARDOWI – typ osób, o których można jedynie powiedzieć, że sumiennie podeszły do szkolenia, spełniły warunki zaliczenia i otrzymały zaświadczenie.

A ty do jakiego typu uczestników się zaliczasz? Zapraszam do komentowania.

Podziel się