Jeśli do wielu usług internetowych logujemy się przy pomocy tego samego adresu email, a niekiedy nawet używając tych samych haseł, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że hakerzy już weszli w posiadanie naszych danych osobowych. Teraz przy ich pomocy mogą w naszym imieniu rozsyłać SPAM, szpiegować nasze działania na komputerze czy wejść w posiadanie danych dostępowych do innych serwisów np. bankowości elektronicznej. Wbrew pozorom problem nie dotyczy tylko słabo zabezpieczonych stron, ale także całej rzeszy serwisów, które dbają o dane swoich klientów, a mimo nie zdołały ich upilnować w 100% np. adobe czy rodzimy plus bank.
Jak sprawdzić czy nasze dane zostały wykradzione?
Najprostszym sposobem na to jest skorzystanie z gotowych narzędzi, które pozwalają sprawdzić, jakie dane na nasz temat zostały przejęte np. haveibeenpwned.com Po wejściu na stronę wystarczy wpisać nasz adres email i kliknąć w przycisk pwned?
Jeśli naszych danych nie ma w systemie, to zobaczymy komunikat:
Jeśli natomiast nasze dane są w systemie, to zobaczymy komunikat:
Natomiast poniżej znajdzie się informacja z wyjaśnieniem, gdzie nasze dane wypłynęły. W takiej sytuacji należy niezwłocznie pozmieniać hasła w wykorzystywanych przez nas usługach oraz aktywować (jeśli system oferuje taką opcję) dwustopniową weryfikację danych.