Rafał Dorobek – Zbuduj swój wizerunek (recenzja audiobooka)

oimg?p=3000&t=6 - Jakub Frankiewicz - Nowoczesna Edukacja

"Zbuduj swój wizerunek" autorstwa Rafała Dorobka to tytuł ebooka i audiobooka wydanego w 2008 roku nakładem Internetowego Wydawnictwa "Złote Myśli". Autor próbuje w swoim audiobooku przybliżyć słuchaczom niezwykle popularny, zwłaszcza w ostatnim czasie, zagadnienie jakim jest "wizerunek człowieka" oraz sposoby autoprezentacji. Niemal każdego dnia w mediach czy życiu prywatnym słyszymy o politykach, rekinach biznesu i ludziach kultury oraz sztuki wydających niemałe pieniądze na specjalistów od PR, wizażystów, stylistów itp. Doskonale zdają oni sobie sprawę z faktu, że sposób postrzegania ich przez ludzi wpływa na ich dalszą karierę, pozycję społeczną i zarobki. W ślad za nimi podążają również zwykli zjadacze chleba, którzy także dostrzegli konieczność zadbania o swój wygląd zewnętrzny. Czasami wydaje się, że nie zdajemy sobie do końca sprawy z przyczyn takiego zachowania, ale wiemy że to nam się na pewno opłaci. Czym zatem jest "wizerunek"? Jeśli zajrzymy do słownika to wyczytamy w nim, że wizerunek oznacza podobiznę, portret, obraz i wyobrażenie. W moim odczuciu ten ostatni człon będzie najbardziej istotny. Przyjmijmy zatem, że wizerunek człowieka to sposób postrzegania go przez innych lub nasze wyobrażenie o danej osobie. Czy wizerunkiem można sterować? Odpowiedź brzmi tak, chodź bardzo pragnąłbym dopisać tutaj zwrot "niestety". Jak wszystko w życiu, tak i "kreowanie wizerunku" ma swoje dobre i złe strony. Nie musimy nawet daleko szukać by znaleźć przykłady dla potwierdzenia moich słów. Wystarczy przypomnieć sobie błyskawiczną karierę polityków pewnej partii w Polsce, ale to już temat na osobną opowieść.

Po audiobooka "Zbuduj swój wizerunek" Rafała Dorobka sięgnąłem z dwóch powodów. Po pierwsze wynikało to z moich osobistych zainteresowań tą problematyką, a po drugie z czystej ludzkiej ciekawości. Nie ukrywam, że bardzo chciałem przekonać się czym ta pozycja różni się od setek innych książek zalegających na półkach naszych księgarni. W pierwszej chwili pomyślałem, że to zapewne kolejny bezużyteczny poradnik napisany przez kogoś, komu wydaje się że żyje już wystarczająco długo, by móc pouczać innych. Kogoś kto stworzył "pseudo- cudowną receptę" na doskonałe życie. Na szczęście w tym przypadku byłem w błędzie. Audioebook "Zbuduj swój wizerunek" niezwykle miło mnie zaskoczył i mogę powiedzieć, że nie żałuję ani jednej minuty słuchania z tych 273 minut poświęconych tej publikacji. Rafał Dorobek przekonał mnie, że warto wysłuchać tego, co ma do powiedzenia, a ja mam nadzieję że przekonam was do pójścia w moje ślady.

Dlaczego ten audiobook? Po pierwsze dlatego, że napisany jest przez Polaka i odnosi się do naszej rzeczywistości. I dobrze, że autor dostrzega w tej kwestii różnice. Nie jest to na szczęście kolejne tłumaczenie amerykańskich, angielskich czy niemieckich pozycji wydawniczych, opisujących świat i zwyczaje nieznane z autopsji polskim czytelnikom, ale twórcza praca autora. Rafał Dorobek nie ucieka jednak od pisania w "stylu amerykańskim": używa wszędzie tam gdzie to możliwe prostych zdań i sformułowań, trudne i zawiłe definicje stara się przenieść na poziom zrozumiały zarówno dla laika jak i osoby zaznajomionej z tą problematyką, używa wielu przykładów i odwołuje się do wyników badań psychologów. Nie będę ukrywał, że ten styl pisania bardo mi odpowiada. Nie ma tutaj skostniałego i topornego języka typowego dla polskich nauk społecznych, pełnego niezrozumiałego dla niewtajemniczonych słownictwa, przydługich wywodów mogących konkurować jedynie z lekturą książki telefonicznej. W zamian za to otrzymujemy interesującą publikację zawierającą najważniejsze informacje, podane nam w przystępnej formie. Po drugie autor nie próbuje nawet ogarnąć całej problematyki ?kreowania wizerunku?, bo jak słusznie zauważa byłaby to książka o wszystkim i o niczym, ale koncentruje się na wybranym fragmencie, czyli wzbudzaniu sympatii u innych ludzi. Zagadnieniu, które dotyczy każdego z nas w codziennym życiu. Po trzecie audiobook zawiera omówienie najważniejszych technik autoprezentacji, praktyczne sposobach ich zastosowania oraz wady i zalety takich działań. I dobrze, że nie jest to kolejny makiaweliczny twór, który nieuważnemu czytelnikowi może przynieść więcej szkód niż pożytku.

Ponadto w swojej publikacji Rafał Dorobek stawia niezwykle dużo celnych pytań i stara się na nie odpowiedzieć. Sięgając po audiobooka "Zbuduj swój wizerunek" dowiemy się m.in. dlaczego cenimy ludzi posiadających władzę; na czym polega myślenie na skróty i jakie ma ono znaczenie w naszym życiu; jakie informacje warto o sobie przekazać, by wydać się rozmówcy bardziej interesujący, a kiedy lepiej pewne kwestie przemilczeć; co to jest skąpstwo poznawcze; czy w naszym życiu częściej pojawiają się rzeczy przeciętne czy nietypowe; jak dobrze wypaść w oczach odbiorcy na tle innych osób; co to są teorie poznawcze; czy stereotyp może mieć pozytywne znaczenie; w jakich sytuacjach warto używać komplementów i pochlebstw, a kiedy ich unikać; jakim językiem mówić, by być zrozumiałym przez rozmówcę; czy podobieństwa zawsze się przyciągają?; jakie mamy rodzaje atrakcyjności i jak zadbać o swój wygląd; czy skromność jest czymś złym? O tych i wielu innych rzeczach można dowiedzieć się z audiobooka Rafała Dorobka, który słucha  się z zapartym tchem. Ciepły głos lektora (Robert I. Grabek) i podzielony na 14 logicznie i tematycznie części materiał, sprawia że każdy kolejna fragment wzbudza w nas apetyt na więcej. Rafał dorobek udowadnia, że można pisać ciekawie i nietypowo o trudnych tematach. Bez wątpienia jest to pozycja warta polecenia.

Autor: Jakub Frankiewicz

[ Zobacz wszystkie audiobooki ]

— Recenzja wyróżniona w konkursie "Audiobook za recenzje" zorganizowanym przez nextranet.pl

Creative Commons License

Rafał Dorobek – Zbuduj swój wizerunek (recenzja audiobooka) by Jakub Frankiewicz – www.jakubfrankiewicz.eu is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 3.0 Polska License.

Zbuduj Swoj Wizerunek Demo

 

 

Dodaj komentarz