Pierwsze w Polsce bankomaty z identyfikacją biometryczną

bankomat_biometrycznyOd wczoraj w Warszawie przy ul. Płockiej znajduje się pierwszy w Polsce i co równie ważne, pierwszy w Europie bankomat wykorzystujący technologię uwierzytelniania biometrycznego Finger Vein, opartą na analizie indywidualnego układu naczyń krwionośnych w palcu. Ta rewolucyjna technologia stworzona została przez japoński koncern Hitachi oraz firmę Wincor Nixdorf. Administratorem bankomatu, który przez kilka najbliższych tygodni będzie z pewnością dużą atrakcją, jest Bank BPS. Do końca roku planowane jest uruchomienie ok. 200 takich bankomatów.

Finger Vein jest jedynym systemem biometrycznej identyfikacji, która używa cech ludzkich znajdujących się wewnątrz ciała i niewidocznych na zewnątrz. Jest więc nową generacją biometrii, która jest odporna na próby falsyfikacji i kradzieży tożsamości, powoduje to, że technologia jest obecnie najbardziej zaawansowanym i najbezpieczniejszym sposobem uwierzytelniania na świecie. Technologia Finger Vein bazuje również na tym, że każdy człowiek posiada unikalny układ naczyń krwionośnych i podobnie jak w przypadku odcisków palców nawet bliźniacy różnią się od siebie pod tym względem. Warto dodać, że technologia ta została z powodzeniem przetestowana w krajach azjatyckich, głównie w Japonii gdzie znajduje się 60 tys. tego typu bankomatów.

Czy system potrzebuje właściciela palca? Na pozór jest to dość makabryczne pytanie, ale niezwykle istotne dla potencjalnych użytkowników systemu. Technologia Finger Vein zakłada na szczęście, że wybranie pieniędzy z bankomatu możliwe jest jedynie po wprowadzeniu karty i użyciu „żywego palca”. Po zbliżeniu palca do czytnika, palec zostaje podświetlony, co uwidacznia rysunek naczyń krwionośnych. Obraz jest przekazywany z kamery, przekształcany cyfrowo i porównywany z wzorcem z bazy danych. Wszystko to trwa kilka sekund. Jeśli palec jest martwy to spada w nim poziom hemoglobiny i siatka krwionośna staje się nie widoczna. Dodatkowo skaner palca sprawdza czy posiada on puls. Nowe bankomaty z czasem wyprą obecnie stosowane technologie ochrony i pomogą osobom zapominającym PIN do swojej karty.

 

Dodaj komentarz