851427_coin

Oszczędni czy Rozrzutni. Jacy są Polacy?

Z opublikowanego przez firmę MillwardBrown SMG/KRC raportu z badań, wynika że 40 proc. badanych woli wydawać pieniądze tu i teraz, niż odkładać na bliżej nieokreśloną przyszłość.

Co ciekawe z tego samego raportu wyczytamy, iż tylko 20 proc. respondentów przyznaje się,  że dokonuje zakupów pod wpływem impulsów.  Co prawda jedna i druga opinia nie powinna nas dziwić, ale można byłoby spodziewać się nieco innych wyników liczbowych. Życie na kredyt, czy jak kto woli carpe diem (żyj chwilą) jest wciąż dla wielu bardzo kuszącą alternatywną. Wspomaganą dodatkowo przekazem reklamowym typu bierz z życia to, co najlepsze, żyj tak, jakby to był ostatni dzień życia. Najczęstszym wytłumaczeniem takiego stylu życia jest obawa przed tym, co stanie się z odkładanymi pieniędzmi.

Z kolei w przypadku zakupów impulsywnych tak niski wynik tłumaczyć należy, obawami badanych przed reakcjami otoczenia. Całe życie uczeni jesteśmy bowiem, że wszelkie nasze działania mają być racjonalne i dobrze przemyślane. Źle widziane jest zatem postępowanie wbrew temu kryterium. Nie przyznawanie się do zakupów pod wpływem chwili, stanowi pewną barierę ochroną. To nie prawda, że ten zakup zrobiłem/am pod wpływem impulsu, to był mój i tylko mój świadomy wybór. W psychologii  takie zachowanie określa się mianem dysonansu podecyzyjnego, a wyrzucaniem niechcianych wspomnień z pamięci mechanizmem wypierania. Czyżby groziła nam zbiorowa amnezja? Na marginesie dodam tylko, że większość jeśli nie wszystkie współczesne reklamy oddziaływują  na naszą podświadomość mówiąc jej: kup mnie, teraz, bardzo mnie potrzebujesz?

MillwardBrown SMG/KRC informuje także, że 83 proc. badanych postrzega samych siebie jako ludzi odpowiedzialnych finansowo. Warto dodać, że przykładem takiej odpowiedzialności dla:

  • 32 proc. badanych jest planowanie i kontrola wydatków
  • 20 proc. nie potrafi wskazać żadnego przykładu takiej odpowiedzialności
  • 17 proc. jest zarabianie na potrzeby swojej rodziny

Wyniki uzyskane w omawianych badaniach pokazują dobitnie, że Polacy mają o samych sobie bardzo dobre mniemanie i postrzegają siebie  jako ludzi odpowiedzialnych i racjonalnych. Czy ten wynik powinien cieszyć? Nie, jeśli skonfrontujemy te dane  z poziomem zadłużenia naszych rodaków. Zestawienie bowiem tych dwóch rzeczy da nam zupełnie inny obraz rzeczywistości. Wygląda na to, że Polacy nie postrzegają swoich licznych zobowiązań jako działania nieodpowiedzialne. Fakt ten potwierdza nawet samo badanie MillwardBrown SMG/KRC, w którym tylko 4 proc. za działanie nieodpowiedzialne uważa niepłacenie rachunków i rat kredytów czy pożyczek.

Badanie przeprowadzono w kwietniu br. na próbie 1000 osób w wieku 25-50 lat

________________

[php snippet=3]

_______________

Podziel się