<a href="https://jakubfrankiewicz.eu/przeciwdzialanie-praniu-pieniedzy-dla-ksiegowych-i-biur-rachunkowych/">Przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu dla księgowych, biur rachunkowych i biegłych rewidentów. (e-learning)</a>

Niespodziewane 5 tys. zł? Ostrożni i niepewni

Czysto teoretycznie załóżmy, że pewnego pięknego dnia w twoim portfelu ląduje dodatkowe i niespodziewane 5 tysięcy złotych. Możesz zrobić z nimi co tylko zechcesz. Kusząca perspektywa? Nawet bardzo. Przed takim teoretycznym wyborem postawili ponad 1000 osób w telefonicznym sondażu ankieterzy z Instytutu Homo Homini pod koniec marca br. To ciekawe badanie przeprowadzono na zlecenie jednego z banków. Zobaczmy zatem rezultaty:

  • Aż 43% respondentów nie wiedziało na co chciałoby wydać pieniądze. To bardzo wysoki wynik. Ciekawe czy spowodowany jest lękiem przed udzieleniem spontanicznej decyzji przez telefon, brakiem wiary w możliwość otrzymania takiej gotówki czy problemem z ustaleniem priorytetów w domowych wydatkach? Badania nie udziela niestety jasne odpowiedzi.

Spośród osób, które udzieliły w badaniu odpowiedzi:

  • 21% badanych pieniądze przeznaczyłoby na bieżące wydatki.
  • 12% na remonty lub zakup mebli.
  • 12% na wakacyjny wyjazd.
  • Ponad 6% badanych 5 tys. złotych wydałoby na zakup sprzętu AGD lub spłatę zaległych rat lub kredytów.
  • Prawie 4% pytanych pieniądze odłożyłoby w domu na czarną godzinę. Taką odpowiedź najczęściej udzielały osoby starsze w wieku powyżej 65 roku życia.

Pieniądze na inwestycje w akcje lub udziały w funduszach inwestycyjnych przeznaczyłoby niecałe 1% przebadanych.
 

Uzyskane przez Instytut Homo Homini wyniki świadczą o dużych obawach Polaków co do najbliższej przyszłości w kraju. Badani wolą wydać nieplanowane pieniądze teraz, na rzeczy w ich odczuciu najważniejsze niż inwestować je i liczyć na potencjalne zyski w przyszłości. W odpowiedziach respondentów można dostrzec także daleko posuniętą ostrożność w stosunku do banków i instrumentów finansowych. Z pewnością jest to echo światowego kryzysu gospodarczego, który jeśli nie całkowicie odstraszył Polaków od inwestycji, to co najmniej zmusił ich do mocnych refleksji. Polacy wydają się być w chwili obecnej bardzo ostrożni i wyczekują co przyniesie najbliższe miesiące.

Podziel się