LibreOffice: Wstawianie do dokumentu znaków specjalnych

Na początek dzisiejszego wpisu, nieco teorii czyli krótkie wyjaśnienie czym właściwie jest LibreOffice:

LibreOffice (LibOLO) to wieloplatformowy pakiet oprogramowania biurowego (rozwiązanie konkurencyjne w stosunku do MS Office) dostępny jako wolne oprogramowanie. Powstał on jako odpowiedź na brak niezależnego od podmiotów komercyjnych pakietu biurowego obsługującego format plików ODF, ale kompatybilnego z innymi popularnymi formatami zapisu dokumentów.

 • LibreOffice został stworzony na bazie kodu źródłowego OpenOffice.org.
 • Nazwa jest hybrydą słów libre (fr. i hiszp. wolny, od wolności) oraz office (ang. biuro).

Oprogramowanie LibreOffice jest rozwijane przez użytkowników, kierującymi się zasadami oprogramowania Open Source i dzielącymi się własną pracą. Podstawową zasadą jest zapewnienie lepszej jakości, niezawodnego i bezpiecznego oprogramowania oferującego Ci większą elastyczność bez ponoszenia kosztów.

Skoro wiesz już, czym jest LibreOffice, możemy zająć się najważniejszą częścią dzisiejszego wpisu, czyli znakami specjalnymi.

Musisz pamiętać, że nie wszystkie znaki, jakich można użyć w trakcie pracy z programem Writer dostępne są z poziomu klawiatury. Na klawiaturze komputera zamieszczone są tylko te najczęściej używane. Ale oprócz literek, cyferek i interpunkcji istnieje jeszcze wiele symboli np.  ? ? ? ? ? ? ?. Do tego dochodzą jeszcze litery specyficzne dla danego języka z kreskami i kropkami np. Ä ? Ë Ü Ö ?.

W celu wstawienia do dokumentu tekstowego znaku specjalnego, musimy:

 • w pasku narzędzi standardowych znaleźć ikonę Znaki specjalne, a następnie kliknąć w nią.
 • w nowym oknie dialogowym otrzymamy możliwość wybrania jednego lub kilku znaków specjalnych.


 • po wybraniu poszukiwanego znaku (zostanie on podświetlony na kolor niebieski) program aktywuje przycisk Wstaw na dole okna dialogowego.
 • kliknięcie w ten przycisk spowoduje wstawienie znaku specjalnego do dokumentu.

UWAGI:

Przy wstawianiu znaku specjalnego możemy:

 • ustalić wygląd czcionki 
 • wybrać jeden z gotowych podzbiorów znaków specjalnych

Chcesz wiedzieć więcej na temat obsługi programu LibreOffice? Dopisz się do newslettera, aby być na bieżąco z wszystkimi nowościami na stronie. 

Podziel się

Ten post ma jeden komentarz

 1. Grzegorz

  Pomocny artykuł. Z niecierpliwością czekam na nową wersję Libre office z uzupełnioną i poprawioną wersją edytora tekstu→znaki specjalne→ znak CE deklaracja zgodności.Może gdzieś jest ,ale go nie ma.

Dodaj komentarz