LibreOffice: Wstawianie do dokumentu znaków specjalnych

Na początek dzisiejszego wpisu, nieco teorii czyli krótkie wyjaśnienie czym właściwie jest LibreOffice:

LibreOffice (LibOLO) to wieloplatformowy pakiet oprogramowania biurowego (rozwiązanie konkurencyjne w stosunku do MS Office) dostępny jako wolne oprogramowanie. Powstał on jako odpowiedź na brak niezależnego od podmiotów komercyjnych pakietu biurowego obsługującego format plików ODF, ale kompatybilnego z innymi popularnymi formatami zapisu dokumentów.

 • LibreOffice został stworzony na bazie kodu źródłowego OpenOffice.org.
 • Nazwa jest hybrydą słów libre (fr. i hiszp. wolny, od wolności) oraz office (ang. biuro).

Oprogramowanie LibreOffice jest rozwijane przez użytkowników, kierującymi się zasadami oprogramowania Open Source i dzielącymi się własną pracą. Podstawową zasadą jest zapewnienie lepszej jakości, niezawodnego i bezpiecznego oprogramowania oferującego Ci większą elastyczność bez ponoszenia kosztów.

Skoro wiesz już, czym jest LibreOffice, możemy zająć się najważniejszą częścią dzisiejszego wpisu, czyli znakami specjalnymi.

Musisz pamiętać, że nie wszystkie znaki, jakich można użyć w trakcie pracy z programem Writer dostępne są z poziomu klawiatury. Na klawiaturze komputera zamieszczone są tylko te najczęściej używane. Ale oprócz literek, cyferek i interpunkcji istnieje jeszcze wiele symboli np.  ? ? ? ? ? ? ?. Do tego dochodzą jeszcze litery specyficzne dla danego języka z kreskami i kropkami np. Ä ? Ë Ü Ö ?.

W celu wstawienia do dokumentu tekstowego znaku specjalnego, musimy:

 • w pasku narzędzi standardowych znaleźć ikonę Znaki specjalne, a następnie kliknąć w nią.znakspecjalny - Jakub Frankiewicz - Nowoczesna Edukacja
 • w nowym oknie dialogowym otrzymamy możliwość wybrania jednego lub kilku znaków specjalnych.

  znakspecjalny2 - Jakub Frankiewicz - Nowoczesna Edukacja
 • po wybraniu poszukiwanego znaku (zostanie on podświetlony na kolor niebieski) program aktywuje przycisk Wstaw na dole okna dialogowego.znakspecjalny3 - Jakub Frankiewicz - Nowoczesna Edukacja
 • kliknięcie w ten przycisk spowoduje wstawienie znaku specjalnego do dokumentu.znakspecjalny4 - Jakub Frankiewicz - Nowoczesna Edukacja

UWAGI:

Przy wstawianiu znaku specjalnego możemy:

 • ustalić wygląd czcionkiznakspecjalny5 - Jakub Frankiewicz - Nowoczesna Edukacja 
 • wybrać jeden z gotowych podzbiorów znaków specjalnychznakspecjalny6 - Jakub Frankiewicz - Nowoczesna Edukacja

Chcesz wiedzieć więcej na temat obsługi programu LibreOffice? Dopisz się do newslettera, aby być na bieżąco z wszystkimi nowościami na stronie. 

Ten post ma jeden komentarz

 1. Grzegorz

  Pomocny artykuł. Z niecierpliwością czekam na nową wersję Libre office z uzupełnioną i poprawioną wersją edytora tekstu→znaki specjalne→ znak CE deklaracja zgodności.Może gdzieś jest ,ale go nie ma.

Dodaj komentarz