Komornik będzie ścigał absolwentów.

1260919 crisis - Jakub Frankiewicz - Nowoczesna EdukacjaJak doniosły w ostatnim czasie media, rektorzy 3 uczelni publicznych w Portugalii (Uniwersytetów Minho w Bradze, Nowego w Lizbonie, a także Uniwersytetu w Coimbrze) postanowili ukrucić proceder zalegania przez studentów i absolwentów z opłatami za naukę. W tym celu do drzwi dłużników w najbliższym czasie zapukają komornicy, którzy będą starali się wyegzekwować należności. Jeśli to nie pomorze, to rektorzy zapowiedzieli już zastosowanie bardziej radykalnych metod działania w postaci odebrania absolwentom przyznanych wcześniej tytułów naukowych (głównie licencjatów). Władze uczelni chcą w ten sposób odzyskać, aż 3,6 mln euro. Szacuje się, że problem może dotyczyć ok. 5 tys. byłych absolwentów, którzy "zapomnieli" uregulować zaległości w terminie.

Spać spokojnie nie mogą również obecni studenci-dłużnicy uczelni, którzy zostali już wezwani do uregulowania czesnego w ciągu 30 dni. Władze uczelni wprowadziły także odsetki dla spóźnialskich w wysokości od 1 do 7% czesnego. Takie działanie rzecz jasna nie spodobało się studentom, którzy złożyli protesty do władz uniwersytetów. Póki co jednak rektorzy pozostali nieugięci.

Determinacja władz uczelni nie dziwi, bo każdy dłużnik to mniejsze wpływy do budżetu. Zastanawia jednak pomysł odebrania tytułu naukowego. Ciekawe w jaki sposób rektorzy chcą taką akcję przeprowadzić praktyce? Zapraszam do dyskusji.

Tekst dla: blog.accadia.pl

Dodaj komentarz