tax-169849-m

Kolejny cios w grupę przestępczą wyłudzającą podatek VAT

Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali kolejnych 5 osób do śledztwa, w którym występuje już 101 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Członkom grupy udowodniono już pranie pieniędzy na ponad 214 milionów złotych oraz wyłudzenie podatku VAT na ponad 53 miliony złotych. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Policjanci kieleckiego Zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji zadali kolejny cios w działalność zorganizowanej grupy przestępczej, działającej tym razem na terenie woj. śląskiego oraz mazowieckiego. W wyniku podjętych działań na terenie okolic Warszawy oraz na terenie Śląska zatrzymano 5 podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa polegające na wyłudzeniu podatku VAT, pranie brudnych pieniędzy oraz płatną protekcją.

Zatrzymani to mężczyźni w wieku od 26 do 62 lat. Są podejrzani o to, że działając w grupie przestępczej doprowadzili do uszczuplenia należności Skarbu Państwa o kwotę ponad 1,5 miliona złotych, wprowadzili do obrotu pieniądze pochodzące z przestępstw w kwocie ponad 4 miliony złotych oraz przyjęli korzyść majątkową w kwocie 120 tysięcy złotych w zamian za obietnicę załatwienia zwolnienia z aresztu jednego z podejrzanych. Prokurator Prokuratury Okręgowej w Częstochowie wobec wszystkich zatrzymanych zastosował łącznie 4 dozory policyjne, 2 zakazy opuszczania kraju, 4 poręczenia majątkowe na łączną kwotę 150.000,00 zł. Ponadto podejrzanym w tej sprawie tylko w ostatnim kwartale zabezpieczono majątek na łączną kwotę ponad 2,3 miliona złotych.

Policjanci CBŚP przeprowadzili w tej sprawie ponad 415 przeszukań. Wspólnie z prokuratorem nadzorującym śledztwo przeprowadzili szereg analiz przepływów środków finansowych i transakcji fakturowych, dzięki którym ustalono kolejnych 310 podmiotów, zajmujących się praniem pieniędzy, wyłudzaniem podatku VAT oraz innymi przestępstwami.

Sprawa jest w dalszym ciągu w fazie początkowej, pomimo występujących w sprawie 101 podejrzanych. Przestępcom zarzucono pranie pieniędzy na kwotę 214 milionów złotych oraz wyłudzenie podatku VAT na kwotę nie mniejszą niż 53 miliony złotych.

Do tej pory policjantom udało się dokonać zabezpieczenia mienia u podejrzanych na ponad 30 milionów złotych.

Opisywana grupa przestępcza zajmowała się również wymuszeniami rozbójniczymi, przyjmowaniem korzyści majątkowych za wystawianie fikcyjnej dokumentacji zdrowotnej, przestępczością narkotykową, oszustwami przy zawieraniu umów leasingowych, wprowadzeniem do obrotu handlowego paliw niewiadomego pochodzenia, wpuszczaniem w obieg podrobionych znaków skarbowych akcyzy, płatną protekcją oraz wieloma innymi przestępstwami.

Ostatnia realizacja została przeprowadzona przy udziale funkcjonariuszy Wywiadu Skarbowego Urzędu Kontroli Skarbowej w Kielcach.

Śledztwo w sprawie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Częstochowie.

Źródło: CBŚP Kielce

Podziel się