Firmowa karta płatnicza już dawno przestała być symbole prestiżu. Platynowa, złota czy srebrna nie robi dziś na nikim większego wrażeniu, bo większość z Nas posiada w portfelu przynajmniej jedną taką kartę. Nie zmienia to jednak faktu, że polskie firmy nadal lubią korzystać z kart płatniczych i z roku na rok zwiększa się ich odsetek. posiadaczy Przyczyn takiego stanu rzeczy można byłoby wymienić zapewne klika. Do najważniejszych należą z pewnością zaliczyć: wygodę, szybkość realizacji płatności, bezpieczeństwo, dostęp do środków w każdej sytuacji i czynnik najistotniejszy, czyli łatwość kontroli wydatków.
Z badań przeprowadzonych przez GFK Polonia na zlecenie Visa Europe wynika, że 56 proc. małych i średnich firm w Polsce posiada karty płatnicze, ale użytek z nich robi tylko 41 proc. Z nich. Najczęściej przy ich użyciu opłacane jest:
- paliwo (28%)
- podróże służbowe (13%)
- koszty reprezentacyjne (13%)
- serwisowanie samochodów (6%)
Natomiast na liście miejsc, gdzie transakcji takich się dokonuje królują:
- markety (20%)
- małe sklepy detaliczne (10%)
- sklepy internetowe (8%)
W trakcie badania GFK Polonia, poprosiła przedsiębiorców o stworzenie dodatkowej listy, na której znalazły się miejsca, gdzie transakcje takie powinny być możliwe. I tak, bez niespodzianki na liście mamy:
- hurtownie (22%)
- urzędy pocztowe (15%)
- urzędy gminne (15%)
- urzędy miejskie (15%)
- urzędy skarbowe i ZUS (13%)
I na koniec dwie ciekawostki. Najpopularniejszymi formami płatności dla małych i średnich przedsiębiorstw są przelewy bankowe (92 proc.) oraz gotówka (86 proc.). Pierwsza forma płatności nie wymaga głębszego komentarza. Z kolei wysoki odsetek płatności gotówkowych wynika z przyzwyczajenia oraz faktu, że w wielu przypadkach jest to jedyna akceptowalna forma płatności.
Badanie przeprowadzono na przełomie 2009/2010 na próbie 900 firm.
________________
[php snippet=3]_______________