Harlan Coben – Zachowaj spokój (recenzja audiobooka)

oimg?p=12118&t=6 - Jakub Frankiewicz - Nowoczesna EdukacjaTytułem wstępu.

„Zachowaj spokój” to kolejna już książka mistrza thrillera – Harlana Cobena. Znanego szerszemu gronu czytelników m.in. z takich dział jak „Niewinny”, „Nie mów nikomu”. „Obiecaj mi”, „W głębi lasu” i innych. Audiobook „Zachowaj spokój” został wydany w 2009 roku, dzięki staraniom wydawnictwa Albatros.

Z żalem muszę stwierdzić, że po książki z gatunku thriller sięgam bardzo rzadko. Dziś już nawet nie pamiętam co czytałem ostatnio. A jeszcze kilka lat temu robiłem to niemal nałogowo. W ciągu miesiąc potrafiłem wchłonąć ich nawet kilka, co pozwoliło mi zdobyć  „złotą kartę” pobliskiej biblioteki. Z czasem jednak co raz trudniej było znaleźć kilka wolnych chwil na czytanie dla przyjemności. Dziś czytam głównie to co muszę… Dlatego też, gdy tylko nadarzyła się okazja do przesłuchania nowej książki Cobena i nadrobienia zaległości, nie wahałem się ani na moment. Inne sprawy zeszły na chwilę na bok. Szybka transakcja, pobranie plików mp3,  wgranie ich na telefon, uruchomienie opcji odtwarzania i już można było zacząć słuchać.

No i już na starcie dramat. Pierwsze kilka minut tego audiobooka wydawały się być strasznie nudne, ciągnąć się w nieskończoność i zaczęły wywoływać u mnie senność.  Poczułem się co najmniej zawiedziony. Palec zastygł w bezruchu nad przycisku wyłączającym odtwarzanie. Gdy już miałem się poddać, coś podpowiadało mi, żeby tego nie robić. Palec zsunął się z przycisku i muszę przyznać, że nie żałuję tego kroku. Coben jest bowiem mistrzem akcji. Umiejętnie steruje jej przebiegiem i dynamiką oraz wciąga słuchacza w swoją grę. Niemal bawi się z nim i pewnie śmieje się z nas w duchu, że połknęliśmy haczyk. Niczym sprawny tkacz łączy jedną przypadkową nitkę z kolejną, tą z następną by na końcu stworzyć dzieło, które zaskoczy słuchacza i prawie powali na kolana. Coben zachwyca również warsztatem pisarskim i bogactwem postaci.

Akcja tej powieści toczy się w okolicach Nowego Yorku. Główny wątek koncentruje się zaś na problemach rodziny Baye. On (Mike) jest wziętym lekarzem, ona (Tia) prawnikiem w znanej kancelarii prawniczej. Prowadzą ustabilizowane życie na przedmieściach wielkiego miasta. Pewnego dnia odkrywają jednak, że ich nastoletni syn Adam stał się dziwnie tajemniczy i zamknął się w sobie po samobójczej śmierci swojego przyjaciela. Podejrzewają również że zaczął on spotykać się z niewłaściwymi osobami. Ze strachu o syna zaczynają oni monitorować jego działania. Dzięki temu znajdują potwierdzenie dla swych najgorszych  obaw. A to dopiero początek tajemnicy ich syna.

W tym samym czasie ktoś odurza, a następnie brutalnie morduje klientkę jednego z okolicznych barów. Przebiera jej zwłoki w ciuchy typowe dla prostytutek i podrzuca w okolicy niecieszącą się dobrą opinią. Czy policja zdoła rozwikłać tą sprawę i czy te dwa fakty są ze sobą powiązane dowiesz się słuchając tego audiobooka.

Audiobook „Zachowaj spokój” rozkręca się niczym mała kulka śnieżna spadajacą z góry. Potem to już prawdziwa lawina, która pochłania cię całego i nie można się od tego uwolnić. Coben jest złodziejem czasu, bo nie puści cię póki nie skończysz słuchać. Najśmieszniejsze w tym wszystkim jest to , że na koniec chcesz mu uścisnąć dłoń i powiedzieć -? „Stary to był kawał dobrej roboty”. Ta pozycja zyskuje również dzięki wspaniałemu lektorowi – Wiktorowi Zborowskiemu, który po mistrzowsku oddaje klimat książki. We wstępie audiobooka powinno znajdować się ostrzeżenie: Jeśli nie masz kliku dni wolnych na całkowite wyłączenie się – nie słuchaj  dalej?

Autor recenzji dziękuję firmie Nexto.pl –  największemu dystrybutorowi prasy elektronicznej, ebooków i audiobooków w Polsce za pomoc w realizacji projektu.

Dodaj komentarz