Gdzie Polacy pożyczają pieniądze?

Jak informuje Puls Biznesu z raportu przygotowanego przez Biuro Informacji Kredytowej dla jednego z banków wynika, że:

 • 57,5 proc. kredytobiorców posiada swój kredyty tylko w jednym banku
 • 24,6 proc. posiada zadłużenie w dwóch bankach
 • 10,3 proc. zadłużyło się w trzech bankach
 • 7,2 proc. to tzw. multikredytobiorcy, którzy posiadają kredyty w czterech i więcej instytucji

1289291 money money - Jakub Frankiewicz - Nowoczesna EdukacjaCo ciekawe, aż 30% osób zadłużonych w większej ilości banków nie spłaca swoich zobowiązań. W przypadku Klientów biorących kredyt tylko w jednym banku, problem ten dotyczy, tylko 8,2% z nich. Stąd łatwo wyciągnąć wniosek, że „idealny klient” swoje kredyty ma tylko w jednym banku. Życie pokazuje jednak, że w wielu przypadkach daleko od tego wzorca. Klient zmienia banki, przebiera w ofertach i idzie tam, gdzie będzie mu lepiej w danym momencie.

Warto zaznaczyć również, że według BIK współczynnik lojalności klientów dla całego sektora bankowego wynosi ok. 30%. Wyższym od przeciętnego współczynnikiem lojalności mogą pochwalić się duże banki uniwersalne (ok. 40%), a niższym banki samochodowe( 25%) oraz banki i instytucje zajmujące się  szybkimi pożyczkami (20%).

Z kolei jeśli weźmiemy pod uwagę kondycję portfela kredytów polskich banków to okaże się, że „średnia złych kredytów” dla sektora to 18%. Poniżej tej granicy znajdują się portfele banków samochodowych (5%), dużych banków (12%), banków spółdzielczych (15%). Zdecydowanie gorzej w tej stawce wypadają banki i instytucje udzielające szybkich pożyczek. Tam poziom „złych kredytów” zbliża się niebezpiecznie do poziomu 25%. Dla bankowców to jasny i czytelny sygnał: Im wierniejszy Klient, tym niższe prawdopodobieństwo niespłacenia kredytu.

________________

[php snippet=3]

_______________

Ten post ma 4 komentarzy

 1. Jakub Frankiewicz

  Olek i Kasia dzięki za komentarze. Poproszę jednak następnym razem bez marketingu wirusowego i reklamy.

 2. kasia

  Ja tam prawdę mówiąc jak szukałam kredytu większych problemó nie miałam. W skoku {…} bez problemó dostałam 20 tyś na bardzo senswonych warunkach i co wańe umowa była w taki sposób napisana, że nie miałam problemów z jej zrozumieniem.

 3. olek

  mozesz spojrzec na oferte z skoku {…}. Obecnie jedna z tanszych i bezpiecznych opcji na pozyczke

 4. Tymon

  Tam gdzie podchodzą do nas jak do ludzi a nie petentów gdzie jest rozsądny procent i przejrzyste przepisy. Niestety takich miejsc ze świecą szukać.

Dodaj komentarz