Dzisiejszy wpis i jednocześnie nowy cykl artykułów, proponuje zacząć od nurtującego mnie pytania, które być może wielu z was również sobie zadaje:
Czy WordPressa można wykorzystać do stworzenia platformy e-learningowej?
Najprostsza odpowiedź na to pytanie brzmi: Tak – można. Skoro przy pomocy WordPress możemy stworzyć blogi, strony firmowe, fora internetowe, mini portale społecznościowe czy nawet sklepy internetowe, to dlaczego nie miałoby się dać zrobić platformy e-learningowej? Wbrew pozorom, dla osób płynnie obsługujących WordPressa, stworzenie takiego systemu nie będzie czynnością nadzwyczaj skomplikowaną, tym bardziej że można wybrać jedną z dwóch opcji:
- OPCJA ŁATWA
- OPCJA TRUDNIEJSZA (ciekawsza)
A teraz garść wyjaśnień co rozumiem pod pojęciem opcja łatwa i opcja trudniejsza.
W pierwszym przypadku mam na myśli skorzystanie z gotowych rozwiązań (płatnych lub bezpłatnych), które od pewnego czasu funkcjonują na rynku i umożliwiają szybkie rozbudowanie WordPressa o opcję e-learningu (dodatki działające w ramach danej instalacji WP) lub zintegrowanie go z zewnętrznymi systemami udostępniającymi cały szereg narzędzi do tworzenia kursów.
Do dodatków wartych uwagi i przetestowania zaliczam:
Przy pomocy powyższych dodatków można m.in.:
- tworzyć kursy i lekcje,
- dodawać pliki multimedialne,
- zarządzać uczestnikami oraz dostępami do poszczególnych treści,
- tworzyć słowniki,
- tworzyć testy i ankiety,
- zamieszczać pliki do pobrania,
- przyznawać oceny za wykonanie zadań,
- przyznawać odznaki dla uczestników,
- śledzić postępy w nauce,
- generować certyfikaty,
- pobierać opłaty za dostęp kursów.
Jak zatem widzimy przy połączeniu WordPress z wybranym dodatkiem można stworzyć całkiem rozbudowane platformy e-learningowe, które w wielu wypadkach wystarczą do sprzedawania swojej wiedzy. Moim zdaniem opcja łatwa ma kilka istotnych wad, o których trzeba pamiętać przed zakupem konkretnego dodatku:
- koszt zakupu dodatków oraz ich rozszerzeń lub zakupu licencji jest na tyle wysoki, że tworzenie platformy e-learningowej z wykorzystaniem WordPress przestaje się opłacać. Zaoszczędzone pieniądze i czas lepiej spożytkować na wdrożenie gotowych systemów np. moodle,
- kupując gotowy dodatek jesteśmy w dużym stopniu ograniczeni przez jego twórców. Każda dodatkowo modyfikacja będzie często wymagała kupna nowego rozszerzenia,
- większość gotowych dodatków nie jest dostosowana do sprzedaży szkoleń na polskim rynku, co dla miłośników pełnej automatyzacji chyba że komuś możliwość przyjmowania opłat przy pomocy np. PayPal wystarczy,
- przy pomocy gotowych dodatków nie jesteśmy zazwyczaj w stanie prezentować materiału w formie plików SCORM.
Dlatego też uważam, że lepszą i efektywniejszą metodą tworzenia platformy e-learningowej z wykorzystaniem WordPress jest wybranie opcje trudniejszej. Dzięki temu:
- możemy rozbudować i dostosować ją do naszych potrzeb,
- samodzielnie decydować jakie aktywności chcemy uruchomić np.
- quizy,
- ankiety,
- lekcje,
- multimedia,
- zarządzać dostępem do wybranych treści,
- videokonferencje,
- czaty,
- forum,
- whiteboard,
- pobieranie plików,
- elementy grywalizacji,
- ocenianie uczestników,
- przyznawanie odznak,
- moduł Q&A,
- słowniki itd.
- samodzielnie wybrać metody płatności za dostęp do kursów,
- w razie potrzeby może poszczególne elementy wymienić na inne.
W kolejnych częściach cyklu będę krok po kroku wskazywał jak samodzielnie taką platformę stworzyć i które dodatki warto wybrać. A już teraz zapraszam do komentowania i dzielenia się swoimi opiniami.