Czy bankomat jest bezpieczny?

Parafrazując tekst pewnej piosenki można byłoby napisać, że dziś prawdziwych pieniędzy już nie ma. I bez wątpienia dużo w tym prawdy. Trudno dziś bowiem znaleźć firmę, która wypłacała by swoim pracownikom wypłatę „do ręki”. Wszystko jest niemal wirtualne, dostępne jedynie w wersji elektronicznej. Namiastką „żywej gotówki” są  plastikowe  karty płatnicze, debetowe czy kredytowe goszczące w naszych portfelach. Gdy jeszcze kilka lat temu „karta” była niemal luksusem, dziś stanowi nieodłączny element naszego życia. Czy kupujesz płatki śniadaniowe, benzynę czy płacisz za obiad za wszystko zapłacić możesz „kartą”.

No dobra, a jeśli ktoś nie lubi karty i czuje się pewniej trzymając „realny pieniądz” w portfelu? Po prostu idzie do bankomatu, wkłada kartę, wpisuje PIN i odbiera pieniądze. Proste prawda? Oczywiście, że tak. A czy zastanawiałeś/aś się kiedyś nad tym czy bankomat, z którego wypłacasz zawsze pieniądze jest bezpieczny? Jeśli chodź przez chwilę zawahałeś/aś się to bardzo dobrze. Być może następnym razem zwrócisz baczniejszą uwagę czy przy bankomacie nie kręci się nikt podejrzany, czy w jego wyglądzie nie ma elementu nietypowego. Jeśli odpowiedziałeś/aś nie, to zapewne dlatego że uważasz iż bankomat i twoja karta mają odpowiednie zabezpieczenia. Te zabezpieczenia można łatwo złamać!

Nie chcę tutaj nikogo straszyć. Moim celem jest edukować i informować o bardzo realnych zagrożeniach. Proponuje mały test. Zobacz obrazek poniżej. Zdjęcie to wykonałem kilka dni temu wieczorem na zakopiańskich Krupówkach. Czy w wyglądzie tego bankomatu dostrzegasz coś dziwnego?

bankomat_w_nocyBrawo. Masz rację. Do nietypowych elementów wyglądu tego bankomatu zaliczyć można srebrną skrzynkę po prawej stronie. Dlaczego? Ponieważ w niej znajdować się może mała kamerka, która rejestruje cyfry z kodem PIN. W połączeniu np. z nasadką przy miejscu wkładania karty daje nam nielegalny duplikat naszej karty wraz z PINem? Na szczęście tym razem srebrna skrzyneczka służyła do zbierania niepotrzebnych potwierdzeń transakcji z bankomatu i nic w niej nie ukryto. Tym razem się udało?

Czy nadal sądzisz, że bankomat jest zawsze bezpieczny?

Zainteresowała Cię ta problematyka? Zapraszam do śledzenia naszego bloga i do udziału w szkoleniu Techniki Skutecznej sprzedaży i bezpiecznego prowadzenia działalności na rynkach finansowych. Aktualne terminy i plan szkolenia znajdziesz [Tutaj]

News dla: blog.accadia.pl

Dodaj komentarz